З метою належного вшанування пам'яті жертв політичних репресій, привернення уваги суспільства до трагічних подій в історії України, викликаних насильницьким впровадженням комуністичної ідеології, відродження національної пам'яті, утвердження нетерпимості до будь-яких проявів насильства проти людства щороку у третю неділю травня в Україні відзначають День пам’яті жертв політичних репресій.
В цей день відбуваються віча-реквієми, покладання квітів до пам'ятних знаків борцям за волю України, зустрічі з політв'язнями та репресованими. У День пам'яті жертв політичних репресій обмежується проведення розважальних заходів, на будинках органів державної влади та місцевого самоврядування, державних підприємств, установ та організацій приспускається Державний Прапор України.
2 червня 1937 було прийнято постанову Політбюро ЦК ВКП (б) ПБ-51/94 «Про антирадянські елементи», відповідно до якої 5 серпня 1937 вийшов наказ НКВС СРСР № 0044, який поклав початок масовим репресіям. Вже до середини листопада 1938 року без суду було винесено 681692 смертних вироки, які виконувалися негайно. Більше 1,7 млн. людей було відправлено в табори. Згідно з даними розсекречених архівів і документів СБУ, в Україні з 1935 по 1951 рік жертвами розкуркулення стали понад 2 млн. 800 тис. людей. У 1936 році заарештували 15 717 осіб, у 1937-му - 159537, в 1938-му – 106 096, в 1939-му – 11 744. Близько 16,5 тис. чоловік було розстріляно в 1937-му.
Із зведених даних про знищення в'язнів у тюрмах Західної України з кінця червня до початку липня 1941 кількість жертв становить понад 24 000. З них 1 200 у Дрогобичі.
Півстоліття (з 1903 до 1959 року) будинок на вул. Стрийській, 3 у Дрогобичі був символом тоталітаризму та репресій чотирьох окупаційних режимів. На початку ХХ ст. австро-угорська влада спорудила його спеціально для цісарсько-королівського повітового суду.
У будинку в якому нині облаштовано музей, з 1939 року функціонувало Дрогобицьке обласне управління НКВД, з 1941 року — УНКГБ разом зі слідчою тюрмою; у післявоєнний час і до 1959 року — інші органи репресивно-каральних структур СРСР — МГБ, МВД, КГБ.
Утвердження тоталітарного режиму супроводжувалося масовими репресіями. Із зведених даних про знищення в'язнів у тюрмах Західної України з кінця червня до початку липня 1941 кількість жертв становить понад 24 000. З них 1 200 у Дрогобичі.
У жовтні 1990 р. у Дрогобичі розкопали, а вже 14 липня 1991 р. з почестями поховали 486 людських рештків жертв тієї пори.
12 липня 2012 року у Дрогобичі відкрито Меморіал «Тюрма на Стрийській». У 2013 було облаштовано 2-гу чергу меморіального комплексу-музею. Експозиція якого розповідає про 1 200 невинних смертей останнього тижня червня 1941 р.
Першим етапом створення Меморіалу була стіна — гранітні плити-мартиролог із викарбуваними 250 іменами жертв.













