29 січня 1918року в історії України з’явилася нова сторінка, щедро полита молодою кров’ю, назва якої - Крути!
З нагоди цієї дати 31 січня в народному домі с. Новошичі відбувся вечір — реквієм під назвою “Крути - погляд крізь століття.”
Ведучі Лілія Стефанишин (студентка педуніверситету) та Владислав Стефанишин (семінарист) запросили всіх присутніх вшанувати пам’ять загиблих героїв під Крутами, Небесну Сотню та загиблих в АТО спільною молитвою. Отець Василь відслужив панахиду за убієнних, що свої молоді життя віддали в боротьбі за волю України. Ведучі коротко ознайомили присутніх про перебіг подій під Крутами: “Бій під Крутами — це героїчна й водночас трагічна сторінка нашої історії.
Тоді загинув цілий студентський курінь, триста юнаків — цвіт української молоді, серед яких просто діти по 14-15 років. У січні 1918 року на Київ пішли більшовицькі війська під командуванням колишнього царського підполковника Муравйова. Протистояти червоному натискові було нікому, бо Центральна Рада не мала своєї регулярної армії. Тож у цей час смертельної для молодої української держави небезпеки на її захист стала патріотична юнь. 300 юнаків, необізнаних зі зброєю, з військовим мистецтвом, йдуть на захист своєї держави”
Активну участь у заході взяли учні школи: Аліна Ксеняк, Віталія Качмарик, Діана Сподар, Христина Степяк, Андріана, Христина та Софійка (4 роки) Цекот, які декламували вірші та заспівали пісню “Моя молитва нехай лине”. Юна співачка Аліна Ксеняк проспівала пісню “Прошу тебе, Господи, благослови”. Поетичні рядки про героїв Крут перепліталися зі співом у виконанні Лілії Вовк (викладач педуніверситету), Лілії та Владислава Стефанишин - “Кленова балада”, “Балада про мальви”, “Мамо не плач” , музичний супровід Степана Білецького. Вірші про героїв декламувала бібліотекар бібліотеки — філії с. Биків Кирик Галина. Натхненно і зворушливо з уст Марії Копитчак (жительки села) прозвучав вірш - балада “Герої не вмирають”, який не залишив нікого байдужого в залі.
Крути -це великий етап великої боротьби українського народу за визволення, це Голгофа українського студентства, української молоді. Подвиг юнаків під Крутами показав справжню українську еліту, її новий принцип — беззастережна незалежність, націоналізм і патріотизм. Герої не вмирають, вони залишають наступникам свою справу, свою ідею.
Всі учасники заходу та всі присутні в залі заспівали Гімн України “Ще не вмерла України...”
На закінчення зі словами подяки за проведений вечір-реквієм, за співпрацю бібліотеки, народного дому, школи, церкви, громади села виступили сільський голова Андрій Ікало, депутат районної ради Ярослав Коколюс, отець Василь. На масовому заході були присутні директор школи Ніна Бойко, директор народного дому Світлана Броницька, бібліотекар бібліотеки-філії с. Бистриця Галина Ікало, зав. обслуговування ЦРБ Любов Бульбах, викладач педуніверситету Юрій Вовк, методист ЦБС Марія Гелій, жителі села.
Бібліотекар бібліотеки-філії с. Новошичі Віра Лебіщак підготувала сценарій до масового заходу.













