24 червня в Львівській обласній універсальній науковій бібліотеці відбувся ярмарок-конференція «ГІЦ – як майданчик конструктивного діалогу влади, громади, ГО та бібліотек», в якій взяли участь завідуюча відділом організаційно-методичної роботи Дрогобицької районної центральної бібліотечної системи Марія Ханас та заступник директора по роботі з дітьми Леся Дякович. Під час конференції було представлено досвід роботи Громадських інформаційних центрів Львівщини, обговорено проблеми розвитку бібліотек в контексті децентралізації та впровадження адміністративної реформи, проводили дебати на тему «Децентралізація в Україні – виклики для закладів культури». Учасниками ярмарку-конференції були представники органів влади, місцевого самоврядування, громадських організацій, бібліотечні працівники Львівщини.
Львівська область має одну з найчисельніших в Україні мережу закладів культури. Зокрема, у сільській місцевості зараз працює 1137 бібліотек. На відміну від освіти і медицини, які отримують державну субвенцію, сфера культури фінансується з місцевих бюджетів. Утримувати таку мережу за кошти, що будуть у розпорядженні місцевих громад, складно, тому багато закладів культури будуть «оптимізовані», тобто – закриті. Насамперед це стосується бібліотек у сільській місцевості. Адже, для прикладу, у сусідній Польщі таких установ у кілька разів менше, а бюджети сільських ґмін – набагато більші.
Як підготуватись до такого розвитку подій, зберегти робочі місця та оптимізувати мережу закладів, наповнивши їх роботу новим змістом? Свою думку з цього приводу висловили начальник відділу культурно-просвітницької роботи і навчальних закладів департаменту з питань культури, національностей і релігій ЛОДА Леся Корнат, керівники відділів культури Миколаївської та Яворівської РДА Ірина Іваночко та Володимир Балух, голови сільських рад та бібліотекарі Львівщини.
Учасники зазначили, що більшість бібліотек поступово переходять від роботи у форматі «книгосховище» до формату «інформаційно-культурний центр для громади». Тому зараз їм слід тільки розширити спектр послуг для мешканців (доступ до Інтернету та офісної техніки, консультації, заходи для дітей, молоді та дорослих тощо). Тоді сама сільська громада і її орган управління будуть зацікавлені в подальшому існуванні бібліотеки.
Натомість і представники органів місцевого самоврядування, і самі бібліотекарі нарікають на органи центральної влади, зокрема, на Міністерство культури, за відсутність зваженої державної політики у цій сфері. «В умовах інформаційної війни, коли виховання духовності та патріотизму мало б бути в пріоритеті, відсутність підтримки з боку держави, хоча б на рівні формування політики, створення умов для меценатства, – це злочин», – зазначали учасники.













