» Загальні відомості

Загальні відомості

Дрого́бицький райо́н — район Львівської області в Україні, утворений 19 липня 2020 року в рамках адміністративно-територіальної реформи, з адміністративним центром у місті  Дрогобич.

До складу району входить 5 ОТГ: Дрогобицька територіальна громада, Бориславська територіальна громада, Меденицька територіальна громада, Східницька територіальна громада, Трускавецька територіальна громада.

Район є сільськогосподарським, промисловим, туристичним. У користуванні селян знаходяться 64 тис. сільськогосподарських угідь. Культивується як рільництво, так і скотарство. Промислове виробництво займає незначну частку в економіці району. Провідна галузь промисловості - хлібопекарська. Важливими промисловими центрами області є розташовані в межах району міста Дрогобич і Борислав. Трускавець та Східниця є відомими курортами. Гірська частина району є популярною рекреаційною зоною.

Територією району протікають річки Стрий, Тисьмениця, Бистриця, Бар, Колодниця та Солониця.

Історія

Історія Дрогобиччини своїм корінням сягає сивої давнини. Зокрема, перша згадка про місто Дрогобич датується 1387 р., однак за опосередкованими даними воно значно старіше і було одним із центрів солеваріння Київської, а пізніше Галицько-Волинської Русі. Від середини І-го століття - під владою Польщі, пізніше - до 1918 р. - Австро-Угорщини. У 1918 р. на Дрогобиччині була встановлена влада ЗУНР. Із 1919 р. - край знову під польським пануванням. Між 17 та 29 вересня 1939 року приєднана до УССР після розділу Польщи. Із липня 1941 р. по серпень 1944 р. Дрогобиччина була під німецькою окупацією.

У 1940-1959 роках існувала Дрогобицька область, у 1959 р. створений Дрогобицький район. 2 квітня 1990 р. над адміністративним будинком районної ради було піднято український національний прапор.

Багато історичних подій відбулися безпосередньо в містах Дрогобичі і Бориславі, які адміністративно не входять до Дрогобицького району.

На території району знаходиться два пам'ятники історії та культури державного значення і 72 - місцевого значення.

До Державного реєстру увійшло 11 пам'яток архітектури, які є на території району. Це, в основному, споруди сакральної архітектури.

У Дрогобицькому районі налічується також 14 археологічних пам'яток.

Персоналії

Дрогобиччина відома не лише в Україні, а й за її межами, як батьківщина славетного українського письменника, поета, громадського діяча Івана Франка. В рідному селі Каменяра Нагуєвичах знаходиться музей-садиба та літературний музей
Івана Франка, тут же у Франковому гаю створена літературна стежка з дерев'яними скульптурами героїв його творів.


В с. Нагуєвичі також похований о. Йосиф Левицький - автор першої друкованої в Галичині "Граматики української мови".
с. Воля Якубова - народилися: Андрій Мельник - полковник армії УНР, голова Проводу ОУН, ініціатор створення Світового Конгресу Вільних Українців (СКВУ); Михайло Матчак — сотник УСС, співорганізатор УВО, член Української Радикальної Партії (УРП) та посол до польського сойму з її рамена, публіцист, книговидавець.
с. Дорожів - батьківщина Дмитра Грицая (Перебийноса) - генерал-хорунжого, шефа Головного штабу УПА.
с. Довге Гірське - похований Корнило Устиянович - відомий український художник.
с. Брониця - народився Стефан Ковалів - відомий українскьий письменник, один з визначних людей Галичини, сучасник І. Франка.
с. Медвежа - народився Михайло Білас - один з провідних майстрів сучасного українського ткацтва, художник широкого творчого діапазону життя якого було тісно пов'язане з Трускавцем.
с. Мокряни - народився Яків Парнас - академік, біохімік.


 

Шановні відвідувачі, Ви
переглядаєте офіційну сторінку
Дрогобицької РДА.
м.Дрогобич 2011р. drda@meta.ua